Starostna okvara rumene pege je očesno stanje, ki prizadene središčni del očesnega ozadja, imenovan rumena pega. V rumeni pegi je največja koncentracija fotoreceptorjev – čepkov, s katerimi vidimo podrobnosti, barve in stvari neposredno pred sabo. V zahodnem svetu je starostna okvara rumene pege glavni vzrok za funkcionalno slepoto pri ljudeh po 50. letu.

Najpomembnejša dejavnika bolezni sta starost in genska nagnjenost, dodatno tveganje predstavljajo še kajenje, dejavniki za pojav srčnožilnih bolezni in neuravnotežena prehrana.

Najpogostejša je težava pri gledanju manjših predmetov kljub očalom za branje, ko je del besedila zabrisan ali izgine. Ravne črte postanejo v osrednjem delu zavite, pred očesom je nepremična črna lisa.

Bolezni še ne znamo ozdraviti. Izsledki kliničnih raziskav pa kažejo, da lahko z redno uporabo Vitalux Plus Omega kapsul pri začetni ali zmerni fazi upočasnimo napredovanje bolezni.